Mar bi žido vsi nosili

Preplet oblačenja tržanov in kmetov – na primeru Tržičanov in drugih Gorenjcev

Od 10. maja do 30. junija 2014 je bila v Kurnikovi hiši razstava na temo oblačilne dediščine, ki sta jo skupaj pripravila Tržiški muzej in Kulturno društvo Folklorna skupina Karavanke.

Na razstavi je bilo mogoče videti folklorne kostume KD FS Karavanke, stara oblačila iz zbirke Tržiškega muzeja in iz zasebnih zbirk in tudi zanimiva oblačila ter druge predmete, namenjene urejanju osebnega videza. Še posebej so bili zanimivi razstavljeni predmeti, ki so se ohranili v eni izmed hiš na Glavnem trgu, kjer za dediščino lepo skrbita Maja in Matjaž Simon.

V treh sobah Kurnikove hiše je bilo razstavljenih okoli dvesto predmetov, ki pričajo o tem, kako so se Tržičani in drugi Gorenjci oblačili v 19. in prvi polovici 20. stoletja. Kratka besedila, ki spremljajo razstavljena oblačila in druge predmete, so pojasnjevala, kako so modne smernice najprej sprejemali višji družbeni sloji in kako so posamezni predmeti oblačilne porabe prešli do kmečkega prebivalstva.