Sebastijan Pregelj: Skozi šivankino uho

Klemen in Neža kot vsako poletje preživljata počitnice pri babici in dedku v malem mestecu pod gorami. Nekega dne jih obišče pevec Viktor, ki bi v središču mesta rad priredil zgodovinsko opereto. Ker za uprizoritev potrebuje kopico obutve in oblačil iz starih časov, se po pomoč obrne k babici in dedku – oba sta namreč mojstra stare obrti. Babica in dedek bi mu z veseljem pomagala, toda od kod naj priskrbita toliko starinskega blaga in usnja, kot ga je potrebnega za tako veliko predstavo? Situacija se zdi brezizhodna, dokler Neže in Klemna neke noči ne obišče skrivnostni škrat Krišpin, ki jima zašepeta čarobne besede:

»Po usnje in blago

gremo skozi šivankino uho!«

Zgodba priljubljenega slovenskega pisatelja Sebastijana Preglja je namenjena otrokom v prvi triadi osnovne šole, ki se že samostojno podajajo v svet branja, zagotovo pa bodo v skupnem branju in ogledovanju simpatičnih ilustracij Jožeta Trobca uživali tudi mlajši otroci in njihovi starši. Zgodbi je dodan še etnološki sprehod po oblačilnih navadah v starih časih, v katerem kustos Tržiškega muzeja in strokovnjak za oblačilno dediščino, dr. Bojan Knific, na otrokom razumljiv način opiše nekaj navad in kosov oblačil iz starih časov. Z zanimivo prigodo Neže in Klemna bodo tako otroci razvijali bralne navade in se mimogrede veliko naučili o preteklosti. Knjiga je na voljo v Tržiškem muzeju.