Peče in rute – pokrivala slovenskih žena

Od 8. aprila do 30. junija 2015 je bila v Kurnikovi hiši na ogled razstava Peče in rute – pokrivala slovenskih žena.

Ženske na Slovenskem so bile še v začetku 20. stoletja praviloma pokrite, najpogosteje z rutami, pred tem pa s pečami, ki so bile bogato okrašene z belo vezenino. Da bi predstavili bogato dediščino pokrivanja ženskih glav, je Tržiški muzej skupaj s Kulturnim društvom Folklorna skupina Karavanke ob razstavi mineralov in fosilov v Kurnikovi hiši pripravil razstavo na temo oblačilne dediščine.

Predstavljene so bile različne stare rute ter stare in novo izdelane peče, predvsem pa si je bilo mogoče ogledati razvoj načinov polaganja in zavezovanja peč od 17. do konca 19. stoletja. Ob razstavi so potekale tri delavnice, na katerih so se udeleženci seznanili z načinom izdelovanja peč, zavezovanja peč na glavi in kolmanja čipk.